Türkülerin hikayeleri bursalılarla buluştu

Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Bursa şubesi dillere pelesenk olan türkülerin hikayelerini ve o türkülerin söylenmesinde gönül erlerinin sırdaşı olan sazı Bursalılarla buluşturdu. Ördekli Kültür Merkezi'nde düzenlenen programa Bursa Kent Konseyi temsilcilerinin yanı sıra, dernek üyeleri ve vatandaşlar katıldı.

KÜLTÜR - SANAT, 04 Temmuz 2019 Perşembe, 09:13
Türkülerin hikayeleri bursalılarla buluştu

Tiyatro sanatçısı Çetin BARIŞ'ın seslendirdiği türkülerin hikayelerine, Türk Halk Müziği sanatçıları Murat ÇOŞKUN ve Gönül SAYLI'da büyük ustaların gönül sızılarını sırtında taşıyan bağlama ile eşlik etti.

8 özel türkünün katılımcılarla buluştuğu program, Malatya yöresine ait 'Aşağıdan gelir omuz omuza', Kastamonu yöresine ait 'Üç güzel oturmuş iskambil' türkülerinin söylenmesi ile başladı. Ardından Şafak söktü yine, Bir vefasız yari sevdim, Çamlığın başında, İnsan kısım kısım yer damar, Aşan bilir karlı dağın ardını, Ali'yi gördüm Ali'yi ve Nasıl methedeyim türkülerinin hikayeleri tiyatro sanatçısı Çetin Barış tarafından seslendirildi. Seslendirilen türküler Türk Halk Müziği Sanatçıları Murat COŞKUN ve Gönül SAYLI tarafından okunarak gönüllere ulaştı.

Programda konuşan Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Bursa Şubesi Başkanı Muhammet İkbal BAKIRCI programın hazırlanması için büyük gayret gösterdiklerini belirterek, tüm katılımcılara teşekkür etti. Bakırcı, "Türküler dilden, hikayeler ise gönülden çıkar. Bugün gönüllerdeki hikayeleri, okunan türkülerle birlikte sunarak Bursalıların bir gönül ziyafeti çekmesini istedik. Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Bursa şubesi olarak tüm üyelerimiz ile birlikte çıktığımız yolda bundan sonra da gerçekleştireceğimiz güzel programlarımız ile gönüllere dokunmaya devam edeceğiz" diye konuştu.

BURSA
Minik robotçular Bursa Enduro Touring ile buluştu
ROBOCODE takımı öğrencileri küresel soruna çözüm arıyor
GÜNDEM
Şanlıurfa Valiliği o iddiaları yalanladı
Şanlıurfa Valiliği, HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven'in, Şanlıurfa eski Valisi İzzettin Küçük...
BURSA
Korkunç kazada acı haber Bursa'ya düştü
Eskişehir'de, otomobille tırın çarpışması sonucu hayatını kaybeden 3 kişinin acısı Bursa'ya düştü...
BURSA
Bursa'da yavru zebralara büyük ilgi
Bursa Hayvanat Bahçesi'nde 6 Haziranda dünyaya gelen 5 yavru zebra çocukların ilgi odağı old...
BURSA
Bursa'da korkunç olay! Eski manken için cinayet işledi...
Bursa'nın Mudanya ilçesinde bir genç, "2003 yılı bacak güzeli" olan eski mankenin evinde öldürüld...
KÜLTÜR - SANAT
Türkülerin hikayeleri bursalılarla buluştu
Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Bursa şubesi dillere pelesenk olan türkülerin hikayelerini ve o t...