Türkülerin hikayeleri bursalılarla buluştu

Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Bursa şubesi dillere pelesenk olan türkülerin hikayelerini ve o türkülerin söylenmesinde gönül erlerinin sırdaşı olan sazı Bursalılarla buluşturdu. Ördekli Kültür Merkezi'nde düzenlenen programa Bursa Kent Konseyi temsilcilerinin yanı sıra, dernek üyeleri ve vatandaşlar katıldı.

KÜLTÜR - SANAT, 04 Temmuz 2019 Perşembe, 09:13
Türkülerin hikayeleri bursalılarla buluştu

Tiyatro sanatçısı Çetin BARIŞ'ın seslendirdiği türkülerin hikayelerine, Türk Halk Müziği sanatçıları Murat ÇOŞKUN ve Gönül SAYLI'da büyük ustaların gönül sızılarını sırtında taşıyan bağlama ile eşlik etti.

8 özel türkünün katılımcılarla buluştuğu program, Malatya yöresine ait 'Aşağıdan gelir omuz omuza', Kastamonu yöresine ait 'Üç güzel oturmuş iskambil' türkülerinin söylenmesi ile başladı. Ardından Şafak söktü yine, Bir vefasız yari sevdim, Çamlığın başında, İnsan kısım kısım yer damar, Aşan bilir karlı dağın ardını, Ali'yi gördüm Ali'yi ve Nasıl methedeyim türkülerinin hikayeleri tiyatro sanatçısı Çetin Barış tarafından seslendirildi. Seslendirilen türküler Türk Halk Müziği Sanatçıları Murat COŞKUN ve Gönül SAYLI tarafından okunarak gönüllere ulaştı.

Programda konuşan Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Bursa Şubesi Başkanı Muhammet İkbal BAKIRCI programın hazırlanması için büyük gayret gösterdiklerini belirterek, tüm katılımcılara teşekkür etti. Bakırcı, "Türküler dilden, hikayeler ise gönülden çıkar. Bugün gönüllerdeki hikayeleri, okunan türkülerle birlikte sunarak Bursalıların bir gönül ziyafeti çekmesini istedik. Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Bursa şubesi olarak tüm üyelerimiz ile birlikte çıktığımız yolda bundan sonra da gerçekleştireceğimiz güzel programlarımız ile gönüllere dokunmaya devam edeceğiz" diye konuştu.

BURSA
Bursa'nın yeni trendi 'ÇatMakas'
Bursa'da yeni açılan 'ÇatMakas' Güzellik Merkezi, saç tasarımı ile iddialı bir başlangıç yaptı.
GÜNDEM
Vicdansızlar! LÖSEV'in adını kullanıp...
Türkiye'nin çeşitli bölgelerinden gelen ihbarlar ile harekete geçen LÖSEV, uyardı ve çağrıda bulu...
BURSA
Hayırsever iş insanından okul müjdesi
Bursa'da Hayırsever İş adamı Mumin Canbaz, Ahmet Hamdi Gökbayrak Fen Lisesine bina yapma yapma sö...
BURSA
Bursa'da rotaryenlerden temiz çevre projesi
Tophane Rotary ve Rotaract Kulüpleri ile Mudanya Rotary Kulübü üyeleri bu kapsamda örnek bir işbi...
BURSA
Bursa'da rotaryenlerden 'İstanbul Sözleşmesi Yaşatır' mesajı
Rotary 2440. Bölge 1. Grup Kulüpleri ortak toplantısında İstanbul Sözleşmesi ve kadına yönelik şi...
BURSA
Bursa spor, iş ve siyaset dünyası bu nişanda buluştu
Bursa'da Yenişehir'in tanınmış ailelerinin nişan töreninde spor, iş ve siyaset dünyası bir araya ...